Newsletter 10/24
Vážení a milí, členky a členové Komory, čtenářky a čtenáři říjnového newsletteru ČKA,
horké léto vystřídal chladnější podzim, naneštěstí provázený prudkými dešti a povodněmi, které fatálně poškodily mnoho sídel i krajinu. A bohužel došlo i ke ztrátám lidských životů. Občané postižení povodněmi, dobrovolníci, humanitární organizace, armáda i složky IZS se snaží napravit alespoň prvé škody a připravit devastovaná území a obce na blížící se zimu; nezklamala ani solidarita občanů ČR vyjádřená peněžními i věcnými sbírkami. Také architekti okamžitě oživili platformu Architekti pro bono, založenou před více než dvěma roky po červnových tornádech na jižní Moravě. Kolega architekt Lukáš Janáč, pověřený představenstvem ČKA ke koordinaci těchto aktivit, inicioval aktualizaci webu a zapojení Vás, členů Komory, do pomoci jedincům i samosprávám postiženým povodněmi. Děkuji těm, kteří už svou pomoc nabídli, a Vy ostatní, pokud Vám to situace umožňuje, zapojte se prosím také. Na webu pro Vás postupně připravujeme informace, jak efektivně nabídnout své kapacity, znalosti a schopnosti k obnově postižených území. Přidávají se také vysoké školy, protože náprava živelní pohromy bude dlouhodobá a měla by být koncepční – například v otázce plánování sídel a jejich obnovy tak, aby se za pár let očekávatelné dopady klimatické změny neopakovaly ve stejné intenzitě.
Bohužel ani my, kteří jsme měli štěstí a jež rozmary počasí neohrozily, jsme se nemohli vyhnout jiné kalamitě – dopadům nedostatečně připravené, neotestované a uživatelsky nepřívětivé digitalizace stavebního řízení. Jen se zde odkážu na četné mediální výstupy i historii našich reakcí na DSŘ zdokumentovanou na webu Komory, protože by byť jen stručné shrnutí v editorialu zaplnilo celý rozsah newsletteru.
Uvádím aktuální stav – po odvolání ministra Ivana Bartoše a pověření Martina Kupky vyřešením nefunkčního DSŘ jsme se na Ministerstvu dopravy sešli v širším plénu uživatelů – obě komory, Asociace tajemníků i developerů, Hospodářská komora, Svaz i Sdružení samospráv, další ministerstva, DESÚ ad. – s novým týmem IT vedený Karlem Trpkošem u analýzy, v jakém je DSŘ stavu. Poměrně rychle jsme si všichni potvrdili cestu, kterou jsme za ČKA v rámci Platformy za zdravý stavební zákon již předjednávali počátkem září v Senátu PČR, tedy nezbytnou novelu NSZ, která by umožnila překlenout („bypassovat“) procesy, které nejsou funkční především v ISSŘ a NGÚP. Prvé výstupy uvažovaly o povinném vkládání elektronické projektové dokumentace přes Portál stavebníka, ale bez žádostí, které by se, stejně jako žádosti na DOSSy, mohly řešit prostřednictvím datových schránek nebo i v listinné podobě přes podatelnu. Tehdy ještě nezaznívaly silné hlasy na návrat do bodu nula, tedy vývoj nového DSŘ. Všichni jsme nabídli maximální součinnost a pomoc při dopracování jednotlivých systémů i jejich testování, abychom se po přechodném období cca roku či roku a půl mohli plně spolehnout na postupy stanovené v NSZ a dalších zákonech.
Vláda 16. října rozhodla o zastavení nastartované digitalizace a zahájení nového procesu od IT analýzy přes výběrové řízení dodavatele po nový systém, s cílem spustit DSŘ nejpozději od 1. ledna 2028, což znamená odklad o cca 3,5 roku. Podle dnes dostupných informací by měla být i nadále v tomto období možnost používat některé spuštěné systémy DSŘ – především se bude muset vkládat digitální projektová dokumentace do Portálu stavebníka s EAR a bude se rozvíjet stávající NGÚP.
Budeme Vás operativně informovat o dalším vývoji. Věřím, že se situace zklidní a my budeme schopni vykonávat naši profesi a nedostaneme se do ještě větších problémů než nyní.
Jan Kasl
předseda ČKA