Newsletter 6/24
Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové,
tento newsletter čtete dříve než jako obvykle koncem měsíce, a to proto, že se blíží zásadní změna fungování naší profese. Od 1. 7. bude již pro všechny běžné stavby plně aplikován nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. spolu s novými prováděcími vyhláškami, a navíc v režimu digitálního stavebního řízení a územního plánování. Od minulého měsíce se přece jen trochu posunul postup zveřejnění prováděcích vyhlášek. Jedna ze zásadních – vyhláška o dokumentaci staveb č. 131/2024 Sb. – vyšla ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv dne 28. 5., 31. 5. byla zveřejněna důležitá vyhláška o požadavcích na výstavbu č. 146/2024 Sb., Brněnské stavební předpisy (BSP) jsou již přijaty Radou města Brna, Pražské stavební předpisy (PSP) byly přijaty radou města 24. 6. V Ostravě se přesné znění stavebních předpisů ještě řeší.
Věřte, že jsme se při přípravě vyhlášek maximálně snažili ovlivnit jejich obsah a řešit dopady na naši praxi. Nepodařilo se nám to však příliš, neboť MMR má svou hlavu a „právo veta“, takže s výsledkem nejsme moc spokojeni, především u DPS. Je však třeba připomenout, že v souladu s § 2 vyhlášky obsah jednotlivých částí dokumentace musí odpovídat druhu a účelu stavby a dalším podmínkám v území a rozhoduje o něm projektant. Zvolenou podrobnost dokumentace bude třeba adekvátně zdůvodnit. Ještě ovšem musíme přesvědčit klienty, že obsah předané dokumentace odpovídá standardům jednotlivých fází i odměně za jejich zpracování. Ve vyhlášce o dokumentaci staveb je spousta nekonzistencí a nebojím se napsat i nesmyslů… očekávám novelu po půl roce fungování.
K 1. 7. bude současně spuštěna digitalizace stavebního řízení se všemi souvisejícími agendovými systémy. Po peripetiích s ne-zadáním veřejných zakázek na systém DSŘ se dalo očekávat, že Portál stavebníka nebude možné spustit k 1. 7., leč stane se, a uvidíme až v ostrém provozu, jak bude vše fungovat. Ještě méně jasná je k 1. 7. funkčnost Národní geoportálu územního plánování…
S povinností vkládat projektovou dokumentaci v digitální podobě pomocí Portálu stavebníka se váže i nutnost použití elektronické podoby autorizačního razítka (EAR) – praktický návod na jeho pořízení naleznete zde. Podle předchozích vyjádření se počítalo s postupným náběhem digitálních razítek v tříletém přechodném období do 30. 6. 2027. Dnes je již jasné, že každé podání dokumentace na stavební úřad či dotčený orgán po 1. 7. 2024 bude muset být v digitální podobě (ve formátu pdf) autorizované EAR s časovým razítkem. Na obstarání elektronického autorizačního razítka máme tedy čas pouze do 30. června 2024. Do toho ještě vstoupilo vydávání nových autorizačních osvědčení cca dvěma tisícům držitelům autorizace A.1 a na vyžádání také A.2. Termín je do konce roku 2024, ale dle změny zákona 360/1992 Sb. nebylo možné započít před 1. lednem. Tento souběh působí extrémní zatížení pracovnic Kanceláře ČKA, které dělají, co mohou. Držitelé A.0 mají na získání dílčích autorizací A.1, A.2 a A.3 naštěstí lhůtu sedm let a prosíme je, aby se žádostmi počkali až na příští rok či později. Spolu s ČKAIT se snažíme získat jasné stanovisko MMR, že EAR bez časového razítka lze používat jako běžný certifikovaný podpis, abychom neplatili zbytečně dva certifikáty – asi bychom ale museli měnit šablonu – pro autorizaci s pdf/obrázkem autorizačního razítka a pro certifikovaný podpis bez něho. Budeme vás informovat.
Prostě je to letos divoký rok a diskuse na různých fórech a sociálních sítích svědčí o tom, že mnozí reagují bez znalosti přijaté legislativy, zatímco naopak jiní dobře analyzují nedostatky nových předpisů. Praxe ukáže chyby a snad se je podaří novelami vylepšit.
Ve čtvrtek 20. 6. se konala konference MMR v ČZU v Suchdole (i on-line). Nedozvěděli jsme se nic zásadně nového, ale bylo možné se ptát na konkrétní problémy zejména v přechodném období. Mnoho otázek směřovalo k největší novince, kterou je digitalizace stavebního řízení. Záznam z konference bude v brzké době zveřejněn na webu ČKA.
Dovolte mi vás závěrem pozvat na nominační večer 9. ročníku ČCA, který se koná 27. 6. v Holešovické tržnici. A to nejen v hale č. 13, kde bude od 19 hodin probíhat oficiální program. Již od 15 hodin budou v rámci doprovodného odpoledního programu probíhat architektonické workshopy pro děti, od 16 a 17 hodin pak nabízíme komentované prohlídky Štvanické lávky (HOL-KA) a také nejzajímavějších částí areálu tržnice. Na místě bude probíhat také první veřejné natáčení pořadu Bourání ČRo Wave Karolíny Vránkové s autory přestavby tržnice i přednáška „Demystifikace fotografie architektury“ se studiem BoysPlayNice Photography. Více o programu se dozvíte v přiložené pozvánce.
Přeji vám všem pevné nervy od 1. 7. a doufám, že se ve zdraví dočkáme doby dovolených.
Dobré léto.
Jan Kasl, předseda ČKA