Na konci února 2008 zrušil Nejvyšší správní soud pokutu ve výši půl milionu korun pro Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Komora ji dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za to, že údajně nezákonně stanovovala ceny práce svých členů. Nejvyšší správní soud ale už loni rozhodl, že komora podle zákona neměla sankci dostat. Jeho rozsudku teď vyhověl brněnský krajský soud. Sankci zrušil a případ vrátil zpět k ÚOHS.


Komora schválila v roce 2002 výkonový a honorářový řád, který obsahoval ceny za výkony stavebních inženýrů a techniků s autorizací. Tento dokument měl být ale podle ČKAIT nezávazný. Dle názoru ÚOHS však byly ceny pro autorizované osoby inspirující a nevznikaly na základě nabídky a poptávky.

Vydáváním honorářového řádu porušila ČKAIT ustanovení § 3 odst. 1 zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů. Výkonový a honorářový řád, který ČKAIT schválila, byl zakázaným a neplatným rozhodnutím sdružení podnikatelů, které může vést k narušení hospodářské soutěže na trhu služeb poskytovaných autorizovanými inženýry a techniky činnými ve výstavbě.

Krajský i nejvyšší správní soud uznaly, že ceníky mohly ohrozit hospodářskou soutěž, přesto podle zákona nemohl ÚOHS samotné vydání ceníku pokutovat. Komora má podle zákona právo na vydávání ceníků a honorářových řádů, které mají doporučující charakter. Zákon je podle závěru soudu zvláštním právním předpisem, jehož ustanovení vyňalo posuzované jednání komory z obecného zákazu kartelových dohod vyplývajícího ze zákona o ochraně hospodářské soutěže.

MP