15. 5. 2013 - doporučení PSS k dalšímu postupu vyhlašovatele po soutěži
14. 6. 2013 - odpověď primátorky MUDr. Štěpánky Fraňkové
8. 10. 2013 - "Chceme letce s vrtulí, žádá petice za realistickou sochu Jana Kašpara"
9. 10. 2013 - Příprava projektu na památník Kašpara pokračuje
Zdroj: http://www.pardubickenovinky.cz/zpravy/regiony/priprava-projektu-na-pamatnik-kaspara-pokracuje/
11. 10. 2013 - reakce na článek
Anketa o památníku Jana Kašpara? Ne. Postaví stožár / Zdroj: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - pardubický kraj
_____________________________________________________
Předmětem soutěže bylo zpracování návrhu výtvarně architektonického řešení památníku aviatika Jana Kašpara ve vymezeném prostoru v západní části Třídy Míru v prostoru vedle objektu Magnum I. (bývalého objektu hotelu Veselka).
Oceněné a odměněné návrhy budou vystaveny od 20.5.2013 v Machoňově Pasáži na Třídě Míru v Pardubicích, výstava všech soutěžních návrhů doplněná katalogem proběhne v Automatických (Winternitzových) mlýnech (arch. Gočár) od 30.5.2013.
Vyhlašovatel
statutární město Pardubice
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Ing. Karolína Koupalová
Částka 120 000,-
Petr Pinkas
Hodnocení poroty
Návrh přesvědčivou formou splňuje zadání soutěže. Urbanisticky jednoznačně situovaný symbol ovládá nejen předprostor před Magnem, ale je patrný i z dálkových pohledů. Materiálově čisté řešení umocňuje lapidární výraz objektu. Porota oceňuje čisté zpracování detailu, včetně využití ušlechtilých materiálů v parteru. Ukazatel větru, který připomíná začátky letectví, bude svým pohybem ve větru vytvářet nejen vizuální, ale i zvukový dojem. Porota doporučuje tento návrh k realizaci.
Částka 90 000,-
František Bálek, Lukáš Obršál, Dagmar Bodláková, Tomáš Kačerovský
Hodnocení poroty
Návrh se kloní ke klasickému pojetí sochařského díla. Už i zpracování modelu svědčí o vysoké profesionalitě autora a moderním přístupu zpracování figury. Předložený model zaručuje kvalitu případné realizace díla. Porota oceňuje jednoznačně čitelnou skutečnost, že se jedná o letce Jana Kašpara, je zvolena správná symbolika osoby i atribut vrtule jako symbolu letectví. Přínosem je i použití světelné časové osy s důležitými údaji života Jana Kašpara, která má pozitivní didaktický význam. Měřítko památníku je úměrné veřejnému prostranství. Přímý kontakt se sochou je příjemným obohacením urbanistického parteru.
Částka 50 000,-
Jitka Skalická, Tomáš Rýdl, Matěj Jakoubek
Hodnocení poroty
U návrhu lze vyzdvihnout jeho lapidární dynamickou formu, která by vhodně připomněla osobnost vizionářského aviatika Jana Kašpara. Socha má zvládnuté monumentální měřítko. Kompozice má schopnost ovládnout a dokomponovat prostor piazzety. Za problematické považuje porota použití lesklého povrchu v rovině dlažby. Celkovou náročnou údržbu a především vysokou cenu.
Odměna
Částka 20 000,-
Michal Gabriel
Hodnocení poroty
Návrh představuje vyvážené řešení z hlediska urbanismu, myšlenky i materiálového pojetí. Klasický motiv vrtule je formou rozfázovaného pohybu využit k vyjádření pohybu, iluze letu. Navržený objekt je svým měřítkem úměrný řešenému prostoru a vytváří jeho vhodný výtvarný akcent. Mohl by do budoucna sloužit jako příjemný orientační bod pro setkávání. Určitou nevýhodou navrhovaného řešení je technologická náročnost vodního prvku – nutnost pravidelné údržby a čištění bazénu, včetně okolí. Podhodnocená se jeví cena založení vodního prvku a jeho technologie.
Odměna
Částka 15 000,-
Rudolf Muller, Petr Kadaňka
Hodnocení poroty
Porota oceňuje lapidární koncepci návrhu modelu letadla na nerezovém sloupu. Samotné zpracování letadla je nepřesvědčivé a proporce sloupu vůči němu je sporná.
Odměna
Částka 15 000,-
Pavel Hošek, Jaroslav Hošek
Hodnocení poroty
Porota oceňuje neotřelý přístup k tématu památníku v křehké konstruktivistické poloze. Zvolená kompozice přináší do prostoru pinzety dynamickou energii avšak podle názoru poroty hrozí, že díky svému měřítku a subtilnosti by zanikala.