Předmět soutěže: Zpracování architektonického a výtvarného návrhu „ Realizace trvalé expozice k dějinám Němců v českých zemích“, rozpracování projektu této realizace a výtvarné řešení logotypu a grafického manuálu k expozici.
Soutěž byla v I. kole anonymní ve II. kole neanonymní.
Architektonická soutěž jako dobrodružství - Blanka Mouralová, ředitelka Collegia Bohemica
Výstava v Museu v Ústí nad Labem (2. patro, vstup z ulice Brněnské) je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hod., a to až do 25. října 2011. Uzavřena je kromě pondělků také 5. a 6. 7., 17. a 28. 9. 2011.
Vyhlašovatel
COLLEGIUM BOHEMICUM, o.p.s.
Porota
Řádní členové poroty - závislí
Mgr. Blanka Mouralová
Prof. PhDr. Milena Bartlová, CSc.
Mgr. Jan Šícha
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 250 000,-
Mgr. Akad. arch. Roman Brychta, Ing. arch. Petr Lešek (PROJEKTIL ARCHITEKTI s. r. o.), MgA. Zuzana Brychtová Horecká, MgA. Jana Delafontaine, Jean Marie Delafontain, Ondřej Šorm (Grafické studio Kultivar)
Hodnocení poroty
Projekt porotu přesvědčil ucelenou výtvarnou koncepcí, která přitom nechává maximálně otevřený prostor pro prezentaci jednotlivých muzeálních exponátů i pro komunikaci s kurátory výstavy v další fázi práce na její finální podobě. Výtvarný koncept je na současné mezinárodní úrovni, a otvírá tak expozici zahraničním návštěvníkům. Pracuje s principem objevování jednotlivých exponátů i témat výstavního libreta, přičemž výtvarný princip distance umožňuje efektivní souhru emocionálního a kognitivního působení na diváka. Těžiště expozice spočívá ve vestavěných prvcích fundusu a samotný prostor budovy MUSEA zůstává téměř nedotčen. Tento způsob umožňuje koexistenci individuální paměti místa s přesahujícím rozměrem, který do něj vnáší nová expozice. Tento přístup nejlépe naplňuje podmínku nezasahování do stavebních konstrukcí budovy. Výrazným dynamickým prvkem expozice se stává její grafické řešení, které využívá jak souvislost s původním posláním budovy muzea (škola), tak i vhodně přibližuje obsah expozice návštěvníkům, prvořadě mladší generaci. Celková grafická koncepce včetně logotypu dovoluje kvalitní reprezentaci expozice i instituce Collegium Bohemicum. Do budoucna skýtá vhodný prostředek k marketingu a merchantisingu. Hospodárnost tohoto projektu spočívá v možnosti jednotlivě ovlivnit technologickou náročnost konkrétních prvků fundusu. Toto řešení je výhodné i z hlediska nákladů na budoucí provoz a údržbu.
Částka 150 000,-
Ing. arch. Kristina Magasaniková, Ing. arch. Jan Magasaník, Ing. arch. Roman Prachař, Matias Labarca Clausen, arkitekt MAA (studio Najbrt)
Hodnocení poroty
Základní kvalitu projektu spatřuje porota v důsledném a logickém vedení návštěvníka expozicí, v hierarchizaci exponátů a podtržení jejich výpovědní hodnoty ve smyslu koncepce expozice. Další silnou stránkou projektu je emocionální účinnost inscenací jednotlivých tematických celků. Dynamiky celkové expozice je dosaženo variabilitou přístupu k jednotlivým místnostem a tématům. S ohledem na cílové skupiny porota oceňuje pozornost, která je v projektu věnována mladším věkovým skupinám, a to ve formě víceúrovňové instalace. V souladu s požadavky i současnými trendy pracuje projekt promyšleně s různými formami interaktivity. Za vydařené je rovněž možno považovat zapojení chodeb do didaktické funkce expozice. Prolomení nového vstupu do úvodní místnosti expozice lze považovat z provozního a výtvarného hlediska zajímavý námět, který však není v souladu s proklamovanými limity muzea. Grafické řešení výstavy považuje porota za zdařilé, ve vztahu k výrazovým prostředkům navržené expozice však někdy působí příliš autonomně. Kvality expozice je dosaženo standardními stavebními a technologickými postupy, které jsou velmi podrobně dokumentovány v konstrukční části návrhu a náklady na ně lze považovat za přiměřené.
Částka 90 000,-
akad. arch. Jiří Javůrek (SGL projekt, s. r. o.)
Hodnocení poroty
Návrh přistupuje k řešení především z hlediska scénografie a s její pomocí staví na emocionální působivosti. Porota oceňuje, že v souladu se záměrem zadavatele autoři akcentují téma jazyka a lidský rozměr historie. Dosahují toho formou autonomních scénografických instalací, do kterých zapojují jednotlivé exponáty. Výrazným bodem první místnosti je navržená interaktivní mapa s obecně srozumitelnými komunikačními prvky. Mimořádně úspěšným detailem je kvalitní zakomponování půdního nálezu do instalace první místnosti a zajímavý je ohled na korespondenci vnitřní expozice s exteriérem (proměny denního světla). Porota nebyla zcela přesvědčena, že silná vizuální stránka je vždy slučitelná s dobrou orientací diváka v expozici a jeho schopností vnímat exponáty v jejich autenticitě. Otázkou zůstává, v jaké podobě by autoři návrhu definovali grafickou stránku projektu (výstavní grafika) a její integrální zapojení do instalace výstavy. Technické provedení kombinuje špičkové moderní technologie s jednoduchými až lapidárními materiály, které se v rozumné míře doplňují a představují ekonomicky realizovatelný celek.
Odměna
Částka 60 000,-
Ing. arch. Petr Dobrovolný, Ing. arch. Radim Horák
Hodnocení poroty
Porota je přesvědčena o kvalitě funkční jednoduchosti projektu. Projekt respektuje základní tematické a architektonické členění expozice a žádoucí dynamizace prostoru dosahuje minimálními, ale účinnými prostředky. Tato dynamizace dovoluje rozčlenit prostor místností na koridor naplněný výstavními předměty a intimními zákoutí pro hlubší studium, audiovizuální techniku a zapojení dalších interaktivních složek výstavy. Za zajímavou, ale z muzejního hlediska do jisté míry problematickou lze považovat snahu autorů prezentovat jednotlivé sbírkové předměty bez adekvátní ochrany (kryté vitríny apod.), což v konečném důsledku významně zkresluje na první pohled sympatickou finanční úspornost projektu až za hranici přípustnosti. Grafická stránka projektu není dostatečně propracována a neplní informační funkci v expozici. Porota oceňuje důraz kladený na manuální interaktivní prvky uplatněné s ohledem na muzejněpedagogickou práci.
Odměna
Částka 50 000,-
Ing. arch. Andrej Fencl
Hodnocení poroty
Vzhledem k výrazné výtvarné kvalitě, které je dosaženo signifikantním využitím emocionálních vlastností materiálů (rezavé plechy) při respektování současných uměleckých vyjadřovacích postupů porota uděluje odměnu.
Odměna
Částka 20 000,-
Ing. akad. arch. Vladimír Štulc, Ing. arch. Kryštof Štulc
Hodnocení poroty
Porota oceňuje kreativní práci s výstavními předměty v rámci klasického muzejního konceptu a uděluje za to odměnu.
Odměna
Částka 20 000,-
Ing. arch. MgA. Martin Rusina, MgA Marcela Steinbachová, Ing. arch. Matyáš Sedlák, David Korecký, MgA. Adéla Svobodová
Hodnocení poroty
Porota oceňuje didaktický přínos projektu, který je podstatnou součástí celého řešení. Zvláště úspěšné je zařazení zdařilého prvku rozhledny v exteriéru. Za to porota uděluje odměnu.