Předmětem soutěže bylo zpracování návrhu základní strategie a koncepce rozvoje města, včetně koncepce uspořádání krajiny, základní koncepce veřejné infrastruktury a řešení širších vazeb.
Jednokolová veřejná ideová urbanistická soutěž.
Vyhlašovatel
Město Mariánské Lázně
Ruská 155
353 01 Mariánské Lázně
Zastupuje: Ing. Petr Třešňák, starosta města
Tel/fax: 354 922 111/ 354 623 186
E-mail: [email protected]
Sekretář soutěže
Milada Streicherová
Městský úřad Mariánské Lázně, Ruská 155, 353 01 Mariánské Lázně,
tel.: 354 922 129, e-mail: [email protected]
Předseda poroty
Ing. arch. Igor Kovačević Ph.D.
Řádní členové poroty - závislí
Ing. arch. Vojtěch Franta, místostarosta města a určený zastupitel
Ing. Tomáš Prinz, DiS., předseda Komise urbanistiky a dopravy
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 200 000,-
Ing. arch. Marek Blank
Ing. arch. Marek Blank
Ing. arch. Eva Fojtů
, Ing. et Ing. arch. Lubomír Bača
, Ing. arch. Michal Zaremba
Hodnocení poroty
Návrh klade důraz na maximální využití současného území. Jasně definuje hlavní teze s důrazem na aktivaci „mrtvých ploch“ města. Kladně lze hodnotit přístup autorů k dalšímu směřování rozvoje města v současných hranicích zastavěného území – doplněním a zahuštěním stávající struktury do podoby fungujícího celku.
Stabilizuje lokální centra, stávající doplňuje a vytváří nové v lokalitě křížení ulic Hlavní třídy a Palackého. Vhodně rozvíjí veřejný prostor a podporuje propojení i průchodnost města a krajiny, zejména v jejím východozápadním směru. Porota kladně hodnotí představení jasné
vize nové zástavby ve vybraných lokalitách. Návrh systematicky přistupuje k definování klíčových problémů s naznačením jejich řešení.
Jasný je přístup autorů k problému ploché dráhy, která je chápána jako neprostupná bariéra, a navrhují transformaci tohoto území na veřejný sportovní park a napojení systém parkově upravených ploch. Návrh předkládá přesvědčivou koncepci rozvoje parků a ploch zeleně, které propojuje s okolní krajinou.
Porota považuje za určitý nedostatek, že návrh klade důraz především na řešení intravilánu, aniž by se detailněji zabýval širším okolím. Autoři se nepozastavují nad dalšími funkčními celky, jako jsou např. plochy dnes nevyužívaného letiště, či bývalých kasáren.
Z hlediska rozsahu vyvolaných veřejných investic působí návrh vyváženě a reálně. Graficky je návrh velmi přehledně zpracován.
Částka 90 000,-
Ing. arch. Mgr. Monika Boháčová,
RNDr. Milan Svoboda
Ing. Václav Starý
, Jakub Vik
Hodnocení poroty
V úvodu textové části je deklarováno, že v soutěžním návrhu se netvoří územní plán, ale ideové řešení, které má být jeho podkladem. V tomto smyslu je možno kladně hodnotit například návrh na překrytí části železniční trati v zářezu, což vytváří optimální podmínky pro rozvoj nového městského centra.
Kladně lze hodnotit nově navržený pěší průchod pod nádražím, či novou komunikaci Ke Kasárnám. Naopak problematické je vymístění obchodní zóny Chebská a její přeměna na městskou zónu. Porota kladně hodnotí propojení systému zeleně do krajiny v jihovýchodní části území včetně návrhu lokality pro individuální bydlení.
I přes podnětné návrhy řešení některých lokalit je celkový návrh nových rezervních ploch naddimenzovaný vůči měřítku stávajícího města a počtu jeho obyvatel. Nepochopené je vnímání Karlových Varů, jejich letiště, i Františkových Lázní, jako konkurence a ohrožení Mariánských Lázní.
Přesto, že se návrh zabývá koncepcí krajiny a přináší celou řadu námětů, je zejména grafické vyjádření nepřehledné a formální.
Částka 90 000,-
Ing. Eduard Žaluda
Ing. Eduard Žaluda,
Ing. arch. Michaela Dejdarová,
Ing. arch. Karel Filsak
Hodnocení poroty
Porota oceňuje identifikaci nivy Úšovického a Kosího potoka jako dvou přirozených krajinných os města a návrh jejich dalšího rozvoje. Autoři rozpoznali nejen jejich hodnotu rekreační, ale také ekologický potenciál, který představují. Porota kladně hodnotí návrh na jejich revitalizaci a obnovu přirozených procesů. I když tato základní kostra je z návrhu dobře čitelná, schází detailní artikulace systému veřejných prostranství, stejně tak městské plochy, označené pouze šedou barvou bez struktury zástavby, nejsou srozumitelně definovány.
Návrh bezesporu dobře čte krajinný kontext, ve kterém se město nachází, a přináší některé zajímavé postřehy. Předpokládaná koncepce návrhu však postrádá jednoznačné a srozumitelné odůvodnění a vazbu koncepce na identifikované skutečnosti. Nečitelnost koncepce je jistě z velké části zapříčiněna chybějícími legendami, nejednoznačnými popisy a důrazem na prezentaci dílčích částí města. Z návrhu není patrné, jak navazuje na předloženou ideovou koncepci.
Bylo vytipováno několik lokalit, u nichž jsou prostorovými zobrazeními dobře demonstrovány možnosti jejich intenzifikace. Diskutabilní je však předložená hustota a celkový objem zastavění, který zákres ukazuje. Zároveň z návrhu není zřejmý způsob, jak koncepce rozvoje řeší problém segregace funkcí ve městě.
Zvláštní odměna (mimo soutěž)
Částka 80 000,-
Ing. arch. Pavel Grasse
Ing. arch. Michal Dvořák
, Ing. arch. Ivan Gogolák
, Ing. arch. Lukáš Grasse
Hodnocení poroty
I přesto, že návrh nesplnil formální podmínky soutěže, porota se jednohlasně shodla na tom, že návrhu má být udělena zvláštní odměna. Návrh odpověděl na všechny požadavky zadání soutěže a neopomenul žádné z témat. Analytická část je zpracována profesionálně a na vysoké úrovni. Velmi kvalitně je zpracovaná grafická prezentace návrhu a jeho vypovídací hodnota. Předložený návrh je celkově konzistentní. Návrh harmonizuje vztah mezi městem a krajinou.
Velmi dobře čte širší vztahy, včetně vyhodnocení rozvojových ploch ve spádovém území a klade důraz na udržení kompozice trojměstí vycházející z historického vývoje sídla.