Předmětem soutěžní přehlídky byly architektonické a urbanistické práce dosud nepřihlášené do předchozích ročníků.
Ceny a odměny celkem: 155 tis. Kč, věcná cena: CAD program Artlantis Studio v hodnotě 25 900 Kč bez DPH, 2 letenky do vybraných evropských metropolí - cesta za architekturou (Paříž, Barcelona, Kodaň, Helsinky) pro vítěze ceny Young Architect Award 2011 v každé kategorii a tématu, cena IDNES: víkednový pobyt pro dvě osoby v lázeňském resortu Tree of Life v Lázních Bělohrad
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Projekty a realizace, téma Město a voda): nebyl udělen
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Ideové studie a školní práce, téma Centrum a okraje): Revitalisation of the main square in Zgornje Gorje - Plonca Kastelic
Vyhlašovatel
ABF, a.s.
Porota
Řádní členové poroty
Ing. arch. Tomáš Bezpalec
doc. Ing. arch. Jakub Cigler
doc. Ing. arch. Petr Hrůša
doc. Ing. arch. Jan Jehlík
Ing. arch. Pavel Jura
Ing. arch. Radek Suchánek, PhD.
prof. Ing. arch. Josef Pechar, DrSc.
Náhradník poroty
Ing. arch. Aleš Vyjidák
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Projekty a realizace, téma Město a voda)
Nebyl udělen.
Hodnocení poroty
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Ideové studie a školní práce, téma Centrum a okraje)
Revitalisation of the main square in Zgornje Gorje - Plonca Kastelic
Hodnocení poroty
Autorka řeší centrální veřejný prostor v malém městě. Pro dané místo volí výbornou metodu a silný kontextuální jazyk. Nenápadná přesnost práce je v dnešní atmosféře architektonických gest nevídaná. Díky tomu vzniká kvalitní a potenciálně stabilní prostředí jádra obce.
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Ideové stude a školní práce, téma Centrum a okraje)
Měchnov - český venkov - iuch/ Ida Čapounová, spoluautoři: iuch/ Jan Trejbal, Jakub Chuchlík
Hodnocení poroty
Autorka řeší vážný problém okrajů vesnic. Velmi důslednou a citlivou analýzou pojmenovala jednotlivé fenomény obce a jejího okraje. Přesným způsobem nachází, kde vést cesty, kde stavět a kde posílit místa. Tak vytváří jasnou identitu obce a vymezuje její vztah ke krajině.
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Ideové studie a školní práce, téma Město a voda)
Řeka a město/ Vltava a Praha - Jakub Jílek
Hodnocení poroty
Autor představil klasické a zároveň soudobé uvažování o urbanismu jako městotvorného procesu, jako splétání objevovaných míst, lokalit a linií do výsledného tkaniva. Tento z historie do současnosti odvozený přístup nabízí v historii ověřený a zároveň nový způsob myšlení, který je založen na hledání míst navzájem svazovaných. Tyto vazby skládá jako vrstvy přes sebe a skrze tyto vrstvy se tak město mnohem výrazněji vztahuje k řece. Aktivování míst se děje jak urbanisticky, tak architektonickým a psychologickým způsobem. Jde o zřejmou percepci městské krajiny v průběhu dotyku městských nábřeží a Vltavy. Přístup autora je hodnocen jako propracovaný, svědomitý a i v určité staronovosti originální přístup k urbanismu. Pouze je třeba podotknout, že by mu nutně mělo příslušet větší dopracování. Přesto je natolik důsledný a kvalitní, že získal nejvyšší ocenění.
Titul Young Architect Award 2011 (v kategorii Projekty a ralizace, téma Centrum a okraje)
Zemědělské učiliště - MMM ARCHITEKTI, Pavlína Macháčková, Klára Makovcová
Hodnocení poroty
Porota si je vědoma, že se nejedná o řešení centra města, ale komunitního centra, které může výrazně pomoci místnímu společenství. Porota velmi oceňuje samozřejmý charakter stavby, zcela imunní vůči povrchním trendům, založený na tradičních principech.
Cena Josefa Hlávky (v kategorii ideové studie a školní práce, téma Centrum a okraje)
Horní náměstí v Jablonci nad Nisou - David Pavlišta
Hodnocení poroty
Autor se věnuje důležitému tématu nedostavěných veřejných prostorů v Jablonci a hledá jejich vhodné měřítko, proporce a způsob zástavby. Tohoto úkolu se zhostil s výborným výsledkem. Kromě jiného prokazuje velkou citlivost k charakteru města.
Cena rektora ČVUT (v kategorii Ideové studie a školní práce, téma Centrum a okraje)
Ulice města - Martin Gaberle
Hodnocení poroty
Autor řeší závažné téma centra Prahy – respektive veřejného prostoru magistrály mezi muzeem a Těšnovem. Porota oceňuje lapidární a kontextuální řešení a potvrzení názoru, že magistrála se má stát městskou třídou sevřená městotvornou zástavbou s vazbou na sousedící charakteristické lokality. Výsledek je ukázněný a uměřený. Autor nezůstává pouze u konceptu a objemového řešení, ale kvalitu navrženého prostředí poctivě prověřuje