„Jsme rádi, že jako největší domácí rezidenční stavitel s 27 lety zkušeností můžeme být generálním partnerem takové prestižní soutěže, jakou je Česká cena za architekturu. Kvalitní architektura je tím, co stavbu povyšuje nad průměr a dává jí velkou přidanou hodnotu,“ říká o partnerství šéf Central Group Dušan Kunovský.
O výsledcích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota, která do konce května 2021 vyselektuje užší okruh nominovaných děl. Z tohoto počtu následně vybere zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž zvolí držitele hlavní ceny. Udělena bude také cena za výjimečný počin, jejíž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a ceny partnera, jejichž laureáty navrhují partneři ceny.
Mezinárodní odborná porota
Práci českých architektů bude tradičně hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. Jsou to krajinářský architekt, urbanista a akademik Bart Brands (Nizozemsko), architekt a akademik Eduardo Cadaval (Španělsko, Mexiko), architekt a pedagog Irakli Eristavi (Slovensko), architekt a děkan fakulty architektury a územního plánování na haifském technologickém institutu Technion Yasha Grobman (Izrael), architekt, urbanista a akademik Antonio Longo (Itálie), architekt Balász Marián (Maďarsko) a krajinářský architekt Peter Veenstra (Nizozemsko).
Kdo se může do České ceny za architekturu přihlásit?
Do soutěžní přehlídky, která záměrně nemá stanovené žádné kategorie, mohou v roce 2020 autoři přihlásit svá díla realizovaná na území České republiky za posledních pět let. Jedná se tedy o dokončené stavby postavené od ledna 2016 do prosince 2020. Z přihlášení do soutěže jsou přitom vyloučena ta díla, která se v loňském i předloňském ročníku dostala do užšího okruhu nominací. Architekti mohou své realizace vložit do jednoduchého on-line formuláře. Na rok 2021 Česká komora architektů chystá stejně jako v předchozích ročnících regionální akce spojené jak s prezentací finalistů ročníku 2020, tak s budoucími nominovanými díly pro rok 2021.
Akademie České ceny za architekturu
Kromě děl, jež přihlásí autoři sami, může iniciovat přihlášení pozoruhodných staveb také Akademie České ceny za architekturu. V její gesci je rovněž nominace na výjimečný počin v oblasti architektury.
O ČESKÉ CENĚ ZA ARCHITEKTURU
Soutěž vyhlásila Česká komora architektů, profesní organizace s přeneseným výkonem státní správy, v souladu se svým posláním pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň. Jejím pořádáním chce Komora prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti,
ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Kromě přítomnosti odborné Akademie ČCA a prestižní sedmičlenné mezinárodní poroty, složené z renomovaných architektů, je předností České ceny za architekturu také ojedinělý koncept propagace architektury v průběhu celého roku a v jednotlivých regionech.
O ČESKÉ KOMOŘE ARCHITEKTŮ
ČKA je samosprávným profesním sdružením s přeneseným výkonem státní správy, které bylo zřízeno zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ČKA nese odpovědnost za profesionální, odborný a etický výkon profese architektů v ČR. Od začátku roku 2015 je Komora oficiálním připomínkovým místem pro zákony, právní úpravy a předpisy, které se týkají profese architekta. Od ledna 2016 je organizátorem soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Od roku 2000 Komora rovněž pořádá Přehlídku diplomových prací a Poctu České komory architektů.
KONTAKT PRO MÉDIA
Tereza ZEMANOVÁ, tisková mluvčí České komory architektů, e-mail: tereza.zemanova@cka.cz, tel.: +420 777 464 453