Předmět soutěže: Předmětem soutěže bylo zpracování ideového urbanisticko-architektonického návrhu na řešení areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích jako kompozičně významného prostoru, který je zapotřebí rozvinout na úroveň jeho světového významu.
Náhrada režijních nákladů: 50 000 Kč
Vyhlašovatel
Jihomoravský kraj
zastoupený Mgr. Michalem Haškem - hejtmanem
Porota
Řádní členové
Doc. Ing. arch. Jaroslav Drápal, CSc.
Bc. Karel Ksandr
Doc. Ing. arch. Petr Kučera, Ph.D
Ing.arch. Luboš Františák, Ph.D.
Mgr. Michal Beneš
Mgr. Václav Božek, CSc.
Ing. arch. Anna Procházková
Náhradníci
Josef Helešic
Ing. arch. Alena Krusová
Doc. Ing. arch. Jan Hrubý, CSc.
Prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, Dr.Cs.
Částka 300 000,-
Ing. Markéta Veličková, Ing. arch. Jan Cyrany, Ing. Petr Velička, spolupráce: Ing. arch. David Prudík, MgA. Jitka Calabová
Hodnocení poroty
Z hlediska urbanistického lze projekt pokládat za vyvážený, který respektuje jak aspekty
z pohledu národní kulturní památky, tak i z pohledu ochrany krajiny. Architektonické
řešení je nadprůměrné. Návrh řeší kompletně exteriérový mobiliář, který též pamatuje na občany zrakově postižené. Užívá originální prvky pro náznakové zhmotnění původních
velkomoravských staveb. Kvalitním návrhem je i řešení orientačního systému. Návrh
celkově působí uvolněně, nenásilně a umožňuje návštěvníkovi volný pohyb v areálu, aniž by svým architektonickým řešením přehlušil celkový vjem z Archeoparku.
Částka 250 000,-
Ing. arch. Petr Malý, spolupracovníci: Zdeněk Chmel, Jan Kokeš, Ing. arch. Václav Kokeš, Miroslav Malý
Hodnocení poroty
Autoři deklarují v návrhu max. potlačení rozsahu stavebních objektů, což se jim úspěšně podařilo. Urbanistické řešení velmi zdařile koncentruje provozní objekty do jednoho funkčního a kompaktního celku včetně organizace parkování, které v současné době (i v mnoha soutěžních návrzích) probíhá poněkud živelně. Navrženým řešením se zdařilo vymístit všechny provozní objekty z Akropole. Jednoduché a ekonomicky příznivé řešení však převažuje nad nápaditostí, nad myšlenkou, která by přilákala nové návštěvníky areálu. Na druhou stranu lze konstatovat, že architektonický výraz (především návštěvnického centra) je vzdušný, přehledný a tvarově čistý.
Částka 200 000,-
Ing. arch. Jan Tesař, Ing. arch. David Mikulášek, Ing. arch. Alena Mazalová, Ing. arch. Pavel Klein
Hodnocení poroty
Předností ideového urbanisticko-architektonického návrhu je jeho úspornost, čistota a upřednostnění historické hodnoty akropole. Tento přístup je deklarován i v hlavní myšlence ideového řešení „minimum architektury, maximum informací“, kdy posuzovaný návrh zohledňuje v dané míře zájmy památkové péče z pohledu NKP a jeho bezprostředního okolí. Přes některé připomínky se jeví toto řešení jako zajímavé a přínosné ve svém rozhodném postoji k archeologické lokalitě a jejímu současnému řešení.
4. cena
Částka 100 000,-
Prof. Ing. arch. Petr Pelčák, Pelčák a partner, s.r.o.
Hodnocení poroty
Předložený návrh si vede originálním způsobem dialog se soutěžními podmínkami
v reálném úsilí a dosažení důstojné podoby národní kulturní památky. Celková situace
a objemové řešení na jedné straně přínosem z hlediska ideového řešení areálu, na straně druhé málo dbá na dohodnuté provozní vazby dle podkladů soutěže. Hypotéza velkomoravské cesty s přechodem na slovenskou stranu je dnes již překonaná. Zatímco
mobiliář projevuje architektonickou invenci autora, ponechání Bílého domu není na úrovni architektonického výrazu ostatních navrhovaných objektů.