Předmětem soutěže bylo zpracování architektonicko – urbanistického návrhu revitalizace veřejného prostranství, jež se nachází v těsné návaznosti na historické centrum města Hlučína na konci významné městské osy v okolí Červeného kostela. Jedná se o funkčně různorodý, architektonicky neuspořádaný a fragmentovaný veřejný prostor, který se po mnoho let tvořil bez zjevné koncepce. Cílem návrhu bylo vytvořit sjednocený, reprezentativní, multifunkční veřejný prostor s významnými architektonickými a přírodními hodnotami, sloužící jako propojující článek organismu města zajišťující pohodlný průchod a zároveň umožňující důstojný přístup do objektů veřejných institucí. Návrhy měly zohlednit záměr vyhlašovatele provádět revitalizaci území po etapách s ohledem na majetkoprávní vztahy v území, kdy v první etapě lze uvažovat s revitalizací pouze na souvislých pozemcích ve vlastnictví vyhlašovatele. Návrh musel respektovat ekonomické možnosti vyhlašovatele.
Veřejná jednofázová projektová architektonicko-urbanistická soutěž.
Vyhlašovatel
Město Hlučín
Mírové náměstí 24/23
Pověřený zástupce vyhlašovatele: Ing. arch. Jan Richter, vedoucí oddělení rozvoje, plánování a památkové péče
Tel:595 020 243
E-mail: [email protected]
Sekretář soutěže
Mgr. Jaroslav Michna
referent oddělení rozvoje, plánování a památkové péče
Adresa: MěÚ Hlučín, Mírové náměstí 24/23
Tel: 595 020 316
E-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Ing.arch. Jan Richter - vedoucí oddělení rozvoje, plánování a památkové péče
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborní znalci:
Pro hodnocení soutěžních návrhů z krajinářského hlediska bude přizván Ing. Lubomír
Rychtar, autorizovaný v oboru krajinářská architektura.
Pro hodnocení hospodárnosti a ekonomické přiměřenosti zvoleného řešení bude přizvána
Ing. Pavla Holíbková z odboru investic MěÚ Hlučín.
Porota může v průběhu soutěže navrhnout přizvání dalších odborných znalců pouze
s výslovným svolením vyhlašovatele.
Částka 90 000,-
FAM ARCHITEKTI s.r.o. zastoupená: Ing. arch. MgA. Pavlem Nasadilem
Ing. arch. MgA. Pavel Nasadil
Autoři: Lucie Černá
, Ing.arch.MgA.Jan Horký
Spolupráce: Ing. Ondřej Fous (krajina), Ing. Petr Macek (doprava), Ing. Ladislav Tikovský (osvětlení), Jindřich Jansa (rozpočet), Radim Petruška (vizualizace), Ing. Pavel Štěpán (stavební část)
Hodnocení poroty
Návrh přesvědčil porotu respektem ke stávajícím historickým hodnotám a provozním vztahům v území. Velmi dobře jsou řešeny funkční a dopravní vazby. Vhodné je oddělení prostoru bývalého hřbitova s hrobkou a kostelem, který je řešen v jasném geometrickém řádu, od další části parku, který je směrem k bývalé nemocnici řešen ve stylu parkových úprav konce 19. století. Jsou respektovány stromy a zachována kompozice z tohoto období. Kvalita návrhu spočívá ve výrazném zapojení kostela a sýpky do veřejného prostoru a jejich propojení s centrem města. V názoru na umístění kavárny se porota neshodla a považuje za možné, aby v tomto prostoru byly umístěny místo novostavby pouze dominantní stromy. Funkci kavárny lze nahradit i menším mobilním objektem. Dále by měl návrh vytvořit jasné pozadí hrobky ve větším měřítku než je jen živý plot a gabionová treláž. Nevhodné je umístění hřiště u budovy učiliště a ke zvážení je míra užití dětských herních prvků. Umístění vstupní rampy do dvorku mezi objekty polyfunkčního domu a učiliště je nevhodné a doporučujeme zvážit jiné využití dvora. Ke zvážení je ponechání chodníku podél ul. ČS Armády. Ze všech návrhu nejlépe vyhovuje realizaci po etapách.
Částka 50 000,-
Ing. arch. Martin Materna
Autor:
Ing. arch. Adam Weczerek
Spolupráce: Ing. arch. Adéla Kudlová
Hodnocení poroty
Návrh zaujal výrazným soudobým konceptem s hlavním motivem ladně vedené křivky hlavní pěší trasy. Zajímavé je definování „náměstí“ v předprostoru mezi stávajícími objekty včetně řešení dvorku mezi učilištěm a polyfunkční budovou. Návrh potvrzuje koncentraci funkcí, sceluje a rozšiřuje parkové plochy v jedné části území a nástupní prostory do budov v části druhé. Kladem návrhu je vytvoření jasného pozadí hrobky z vyšších stromů. Chybí výraznější propojení sýpky s kostelem a centrem města. Hlavní pěší trasy jsou vedeny do míst, kde je přecházení přes vozovky nereálné. Zvýšení počtu parkovacích míst je dosaženo jejich umístěním na soukromých pozemcích.
Odměna za dílčí přínosné řešení
Částka 10 000,-
Autoři: Ing. Kateřina Miholová, Ing. arch. Norbert Obršál, Ing. arch. Jan Kubát, Bc. David Helešic
Hodnocení poroty
Návrh pracuje s výrazným výtvarným konceptem a scénářem sedmero zahrad, který ale není dostatečně přesně formálně dotažený. Návrh fragmentarizace řešeného území na jednotlivé prostory kolem solitérních budov, jež je podpořen výsadbou samostatných, geometrických skupin stromů, zůstává bohužel pouze na úrovni schématu. Nevhodné je zrušení jednoho ze dvou dopravních napojení prostoru před poliklinikou.
Odměna za dílčí přínosné řešení
Částka 10 000,-
Ing. arch. Tomáš Kodet
Autor:
Spolupráce: Ing. arch. Martina Kodetová
Hodnocení poroty
Hodnotou návrhu je otevření prostoru kolem nejzajímavějších historických budov, kterým tento postup umožňuje vyniknout. Naznačené „žebříčkové“ schéma města je v řešeném území přepsáno pouze formálně. Nevhodná je přemíra zpevněných ploch kolem jednotlivých objektů. Celkově se jedná o příliš schematizující řešení.