Předmětem soutěže „Parkovací dům, lávka a kultivace okolí sídla Libereckého kraje“ je zpracování architektonicko-krajinářského návrhu úprav veřejného prostranství v okolí sídla Krajského úřadu Libereckého kraje (KÚLK).
Očekává se zapojení sídla kraje do struktury města, kultivace okolí sídla kraje s důrazem na kvalitní krajinářské řešení veřejného prostoru s dostatečným množstvím zeleně, navržení lávky a zapojení toku Lužické Nisy, organizace všech druhů dopravy, včetně řešení parkování na parteru a v parkovacím domě.
Jednofázová otevřená projektová architektonicko-krajinářská soutěž.
Vyhlašovatel
Liberecký kraj
U Jezu 642/2a, Liberec 2, 461 80
Statutární zástupce: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
Sekretář soutěže
Ing. Markéta Kohoutová
K Vinicím 50, Praha 6-Nebušice
Telefon: 603 541 033, 773 222 338
E-mail: [email protected]
Předseda poroty
Řádní členové poroty - závislí
Ing. Květa Vinklátová, členka rady kraje, řízení rezortu kultury, pam. péče a cestovního ruchu
Ing. Tomáš Hocke, zastupitel, Statutární město Liberec
Řádní členové poroty - nezávislí
Prof. Ing. arch. Akad.arch. Jiří Suchomel
Ing. Martina Forejtová
Ing. arch. Filip Horatschke
Náhradníci poroty - závislí
Ing. Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana, řízení rezortu ekonomiky, správy majetku a informatiky, Liberecký kraj
Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje, řízení rezortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování
Náhradníci poroty - nezávislí
Přizvaní odborní znalci:
Expert Povodí Labe: Bohumil Grafneter
O případném přizvání dalších odborných znalců rozhodne porota po projednání se zadavatelem soutěže.
Částka 350 000,-
re:architekti studio s.r.o.
Ing. arch. Michal Kuzemenský,
Ing. arch. David Pavlišta,
MgA. Ondřej Synek,
Ing. arch. Jan Vlach,
Ing. arch. Jiří Žid
Ing. Marie Gelová
Spolupráce: Ing. arch. Kateřina Gloserová
, Ing. arch. Dušan Sabol
, Projektová kancelář Vaner s.r.o.
,
Hodnocení poroty
Návrh je jak hmotově, tak mírou zásahu do území přiměřený. Urbanistická struktura potvrzuje solitérní postavení stávajících budov, které správně doplňuje. Vzájemná proporce zelených a zpevněných ploch je volena citlivě. Objekt parkovacího domu je tvarově, konstrukčně a provozně jednoduchý, takže nevyvolává nutnost užití ekonomicky náročných technologií.
Půdorysná orientace parkovacího domu pozitivně ovlivňuje prostorové vztahy mezi jednotlivými objekty a současně vhodně upravuje vazbu na centrum města. Porota kladně hodnotila velkorysé řešení předprostoru sídla KÚLK s důrazem na přibližování pobytových míst k řece, která jsou charakteristickým znakem návrhu.
Díky nově navrženému pobytovému schodišti sestupujícímu až k řece získává Liberec nový typ veřejného prostoru, který předznamenává pestrou paletu využití. Význam řeky je výborně pochopen také v materiálovém řešení, kdy se kamenný materiál koryta přelévá do opěrných zdí a komunikačních ramp a chodníků. Jednotícím prvkem je rovněž detail zábradlí vycházející z lokálních vzorů.
Pozitivním momentem je také převažující rekreační pojetí zeleně v jižním cípu řešeného území zahrnující dětské hřiště. Návrh rozvíjí kvalitu zeleně a výrazně ji podporuje uplatněním nových vzrostlých stromů zachovávajících přehlednost prostoru.
Částka 240 000,-
SIAL architekti a inženýři spol. s r.o.
Ing. arch. Michal Hušek
Ing. arch. Magda Sobotková
Hodnocení poroty
Urbanistický koncept návrhu respektuje stávající kvality zástavby spočívající v solitérním umístění budov. Velmi pozitivně je vnímána komunikační síť podporující vazbu na centrum města a bezpečně oddělující automobilový provoz. Posílení zeleně je na přiměřené úrovni a zachovává dostatečnou dimenzi zpevněných ploch zaručující reprezentativní pojetí vstupů. Objekt parkovacího domu je řešen provozně i konstrukčně čistě, přiměřeně i z ekonomického hlediska.
Jednotlivé subprostory řešeného území využívají soudobého tvarosloví s kvalitní materiálovou skladbou. Pozitivním prvkem návrhu je prostor nové piazzetty sevřené trojicí budov s volným přechodem směrem do parku. Porota kladně hodnotila rovněž umístění nových lávek, které akcentují nejenom vstup do sídla KÚLK, ale i nového Evropského domu.
Odměna
Částka 50 000,-
MS plan s.r.o.
Ing. arch. Michal Šourek,
akad. arch. Pavel Hřebecký
Ing. arch. Luca Preziosa
, Ing. arch. David Guisado Tarancon
, Bc. Jakub Bilan
, Ing. Martin Studnička
, David Hladík
Hodnocení poroty
Porota kladně hodnotí snahu o rozložení parkovacích kapacit do dvou objektů parkovacích domů, což umožňuje variabilnější dopravní obsluhu území ze dvou komunikací a zároveň se zmenšuje objem objektu u Evropského domu.
Nedostatkem řešení je pojetí veřejného prostoru před parkovacím a Evropským domem. Za necitlivé je považováno navržené přemostění. Pozitivně je vnímána snaha o bezbariérový vstup do hlavního objektu, daní za toto řešení je však nevlídné prostředí pod mostními konstrukcemi a komplikovaný přístup pro pěší z centra města. Řeka v návrhu není integrována do veřejného prostoru. Nehostinný prostor s parkovištěm před Evropským domem nevybízí k pobytu a nevykazuje kvality.
Odměna
Částka 50 000,-
CMC architects a.s.
akad. arch. Vít Máslo
Dipl. Arch. David R. Chisholm
, Dipl. arch. Adriano Ferrer Escayola
Hodnocení poroty
Porota ocenila komplexní práci s kontextem a jasné kompoziční uspořádání prostoru prostřednictvím objektu parkovacího domu. Celkově se jedná o kultivovaný návrh, který přináší pestrost funkčního využití - např. umístění hřišť na střechu parkovacího domu. Úprava parku odpovídá soudobému trendu řešení veřejného prostoru. Pozitivně je také vnímána snaha o zpřístupnění řeky vytvořením náplavky. Navržené zúžení koryta však může přinést komplikace v období zvýšeného stavu vody. Porota rovněž oceňuje práci s detailem - např. střídání povrchů, práce s dlažbou.
Umístění nového objektu parkovacího domu prodlužuje stísněný prostor mezi Evropským domem a úřadem a nepřináší tak novou kvalitu. Budova parkovacího domu je předimenzovaná, s neefektivním uspořádáním parkovacích stání a obslužných komunikací. Přestože vznikl otevřený městský prostor, bylo v těžišti před Evropským domem umístěno rozsáhlé parkoviště. Plocha parkování je upřednostněna před plochou parteru, a to i v jižní části.
Odměna
Částka 50 000,-
Ing. Ondřej Remeš
Hodnocení poroty
Porota kladně hodnotí jednoznačnost řešení - návrh jako jediný z odevzdaných prací vsadil na koncept městského parku, který se stává dominantním využitím prostoru. Umístění parkovacího domu nekonkuruje stávajícímu Evropskému domu a zároveň svým navázáním na budovu úřadu definuje prostor parku.
Park v kontextu daného místa nevytváří vhodný městský prostor a neumožňuje aktivní městský život. Celkové tvarování prvků v prostoru se jeví formálně. Přestože se jedná o čistě přírodní řešení, není do něj zapojena dostatečně řeka. Poměr zpevněných ploch v předprostoru není adekvátní významu institucí nacházejících se v území.