Předmětem soutěže bylo zpracování architektonicko-urbanistického návrhu na řešení veřejného prostranství s archeologickými nálezy základů kostela sv. Marka a školy Jednoty bratrské v lokalitě Na Marku, která se nachází na rozhraní městské památkové zóny a jejího ochranného pásma. Jedná se o pozemky parc. č. 4951/3, 4953, 4954, 237, 238, 4955, k.ú. Přerov, které se nacházejí v lokalitě ohraničené ulicemi Spálenec, Mostní a Na Marku, v blízkosti řeky Bečvy. Podmínkou bylo zachování stávající nově zbudované zpevněné plochy na pozemku p. č. 238, k. ú. Přerov.
Vyhlašovatel
Statutární město Přerov
Se sídlem Přerov, Bratrská 709/34, 750 11
IČ: 00301825
DIČ: CZ00301825
jednající primátorem města Ing. Jiřím Lajtochem
Sekretář soutěže
Ing. arch. Klára Koryčanová
Odbor koncepce a strategického rozvoje, Oddělení koncepce a rozvoje města, Magistrát města Přerova, Bratská 709/34, Přerov, III. patro, dveře č.57, tel.: 581 268 646, mobil: 728 193 758, e-mail: [email protected]
Řádní členové poroty - závislí
Mgr. Šárka Krákorová Pajůrková, členka Zastupitelstva města Přerova
Řádní členové poroty - nezávislí
Náhradníci poroty - závislí
PhDr. Jiří Lapáček
Náhradníci poroty - nezávislí
Částka 40 000,-
Ing. arch. Zbyněk Musil
Hodnocení poroty
Nad pojetím prezentace archeologického výzkumu a současně pietního prostoru na místě zaniklého kostela sv. Marka, vedla porota dlouhou diskusi. Vítězný návrh upoutal jednoduchostí a přehledností a úspěšnou snahou o důstojnou úpravu prostoru, která se opírá o filozofický přístup obsažený v textu průvodní zprávy. Porota ocenila rozdělení plochy na schéma chrámové stavby a „kabinet“ na místě bratrské školy. Za významný prvek považuje uplatnění uličky s autentickou formou prezentace dlažby a zakonzervovaného autentického zdiva obou objektů po stranách. Návrh splnil podmínku soutěže a je schopen dalšího vývoje včetně technického řešení detailů. Vzhledem ke skutečnosti, že nevyšší ocenění udělila porota jednohlasně, je další text věnován námětům a připomínkám ze stran členů poroty. Porota doporučuje pro další práci:
„Kabinet“ přizpůsobit v detailu tvar pěší rampy půdorysu bratrské školy a průchozím koridorem a zvážit výšku stěny s vitrínami a další stěny, kde obě tyto stěny naznačují autentický tvar objektu školy. Vše autentické v detailu důkladně prověřit řezy, které posoudí vazby souvisejících nivelet. Doporučuje se úzká spolupráce s archeology. Určité rozpaky přineslo uplatnění dřevěného chodníku jako odlehčovacího prvku podél sjezdu k řece. Porota doporučuje návrh k realizaci a věří, že se autorovi podaří vyřešit otázku styku materiálů a řadu detailů, které přináší právě jednoduchý a přehledný architektonický návrh.
Částka 30 000,-
Ing. arch. Daniel Kříž / Spolupráce: Ing. Eva Křížová, Ing. arch. František Košař, Ing. arch. Michala Košařová
Hodnocení poroty
Návrh prezentuje plně zadání vhodným způsobem. Kladně bylo hodnoceno zastřešení „Komenského stezky“, včetně přiznání dílčích částí archeologického průzkumu, zpřístupnění štětové cesty s variantami řešení. Navržené materiály korespondují se zadáním, vytváří harmonický celek. Porota ocenila zdůraznění prostorových a historických souvislostí kostela a bratrského domu se školou. Porota se domnívá, že některé prvky by bylo vhodné zrušit nebo osadit v menší míře (dřevěné špalky, kříž, lavice v prostoru kostela). Návrh byl příznivě hodnocen, jedná se o velmi kvalitní návrh, který je schopen realizace a porota diskutovala o přiměřenosti uvedených nákladů.
Částka 20 000,-
Markéta a Petr Veličkovi, M & P ARCHITEKTI - KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA / Spolupráce: Pavla Drbalová, Jan Cyrany, Jitka Daňková
Hodnocení poroty
Minimalistický přístup autorů poroty zprvu poněkud zaskočil. Diskuse a srovnání s dalšími návrhy ukázala životnost obdobného řešení v jinak značně frekventovaném dopravním prostoru. Právě prostota návrhu a přehledné uspořádání vedla porotu k rozhodnutí o udělení 3. ceny. Diskuse poroty se soustředila na technické možnosti řešení a provozních nároků prosklené pěší uličky s prezentací nálezů a rizikem úrazu. V podmínkách běžného provozu porota pochybuje o praktičnosti a nárocích na údržbu ozeleněných zídek jako náznaku půdorysu bratrské školy. Jedná se jistě o stavbu odlišného uplatnění a významu, ale kontrast mezi formou jejich prezentace je patrně příliš veliký a pro návštěvníka málo uchopitelný. Přes uvedené dílčí výhrady porota konstatovala, že návrh je schopný realizace jako velmi důstojný reprezentant významu místa.
Odměna
Částka 10 000,-
Ing. arch. Martin Chlanda, Artur Magrot / Spolupráce: Ing. arch. Václav Mudra
Hodnocení poroty
Motto: Pro pochopení současnosti je nutno znát minulost a její odkazy zachovat pro další generace. Je důležité umět a nebát se k historii vyjádřit a otisknout se do ní, vytvořit pomyslný most mezi minulostí a přítomností.
Předložený návrh se naprosto vymyká všem prezentovaným řešením. Pregnantně vyjádřený otisk kontur půdorysu kostela současným a nadčasovým materiálovým pojetím zcela v duchu úvodního motta. Rozhodně nekonvenční přístup autorů je umocněn i tím, že se soustředili pouze na plochu kostela, čímž se zvýraznila minimalistická jednoduchost řešení celého území. Na druhé straně ale lze vytknout absenci prezentace uličky mezi kostelem a školou (což by pochopitelně narušilo čistou koncepci předloženého řešení). Rovněž použitý materiál sice vhodný k vytvoření plastického povrchu, v čemž porota spatřuje ten největší originální prvek a nápad, by se asi setkal u veřejnosti s nepochopením stejně jako stojatá voda louží. V nich by asi málokdo hledal členění historické stavby. Přesto návrh svým naprosto originálním a nekonvenčním filozofickým přístupem členy poroty vybídnul k vášnivým debatám.