Předmět soutěže: Předmětem soutěže bylo zpracování soutěžního návrhu rodinného nebo bytového domu či jiné stavby s nízkou spotřebou energie využívající převážně izolační systémy nebo materiály Rockwool. Navržená stavba musela odpovídat klasifikaci stupně tepelné náročnosti budov kategorie A (mimořádně úsporná) nebo kategorie B (velmi úsporná) dle ČSN 73 0540-2.
Počet odevzdaných návrhů (projekt + rekonstrukce): 64
Vyhlašovatel
Rockwool, a.s.
Porota
Řádní členové
Ing. arch. Oleg Haman
Prof. Ing. arch. Eva Jiřičná, C.B.E.
Ing. Tomáš Korec
Doc. Ing. Miloslav Meixner, CSc.
Ing. arch. Vladimír Merta
Ing. arch. Josef Smola
Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.
Náhradníci
Ing. arch. Mojmír Hudec
Ing. Zdeněk Kobza
Ing. Jan Novák
Ing. akad. arch. Vladimír Štulc
Neudělena.
Hodnocení poroty
Částka 70 000,-
- Ing. arch. Hana Urbášková, PhDr. – Energeticky šetrný RD, Dřevostavba ve svahu využívající pasivní sluneční energii
Hodnocení poroty
Tento projekt je realizován, tudíž ho můžeme považovat za kompetentní řešení. Čisté použití opakujících se prvků vytváří celek s harmonií. Popsaná stínicí zeleň bude přínosem předloženého návrhu. Materiály Rockwool jsou užity správně. Aplikované stavební materiály jsou velice úspěšně a citlivě sladěny s přírodou. Z hlediska životního prostředí dům lehce zapadá do krajiny, je dobře řešeno umístění na pozemku. Vzhledem k realizaci stavby nemá porota pochyby o naplnění předpokládaných projektovaných vlastností a řešení detailů, které považuje za dobře zvládnuté. Citlivost přístupu v řešení tohoto projektu je příkladná. Tvarové řešení, skladby obvodových konstrukcí s dostatečnými tloušťkami tepelných izolací, eliminace tepelných mostů a technická zařízení dávají předpoklad k dosažení úrovně pasivního domu.
Částka 70 000,-
Bc. Tomáš Hlavsa, FA VUT Brno – Pasivní dům v Pouzdřanech
Hodnocení poroty
Porotu zaujala jednoduchost a využití všech možností použití architektonického řešení. Dále zaujala řešením zelené střechy. Projekt disciplinovaně používá prvky, které charakterizují celý objekt. Doufáme, že stejně pečlivě budou dopracovány detaily při případné realizaci. Z hlediska užití materiálů byla spatřeny určité rezervy. Zasazení do terénu je u dané lokality velice citlivé, umístění vychází z topografie a využívá přirozených místních podmínek. Dům je charakteristický jednoduchým tvarem, skladbou obvodových konstrukcí s vhodnou tloušťkou tepelných izolací, okny s trojskly, řízeným větráním s rekuperací. Vnitřní stěny z nepálené hlíny přispívají ke kvalitnímu vnitřnímu prostředí. Nedostatkem soutěžní práce je problematický detail kotvení vnějšího pláště k nosným prvkům obvodové stěny.
Částka 40 000,-
Ondřej Chybík, FA VUT Brno – Český nízkoenergetický rodinný dům 2009
Hodnocení poroty
Porotu zaujala nevšední snaha o zajímavé řešení objektu, i když také zaznamenala nejednoznačnost koncepční a nesourodost jednotlivých komponentů a materiálů. Některé součásti projektu budou pravděpodobně těžko realizovatelné. Je to však pokus o zajímavé řešení. Porota oceňuje množství nápadů, které jsou v daném řešení naznačeny, ale pochybuje o tom, že všechny myšlenky projektu splní očekávaný efekt. Při pohledu je porota nadšená vizualizací vnitřního prostoru, ale při srovnání s dispozičním řešením spatřuje rozpory. Vhodné je použití materiálů Rockwool. Individuální řešení, které může být posuzováno pozitivně. Zvolená monumentalita by si zasluhovala větší disciplínu při návrhu a kombinaci jednotlivých prvků koncepce. Dřevostavba má nadstandardní tloušťky tepelných izolací v obvodových stěnách a dvouplášťové střeše, používá okna s trojskly. Je vybavena řízeným větráním s rekuperací a solárním termickým systémem. Porota má výhradu k umístění solárního kolektoru vůči světovým stranám.
Částka 40 000,-
Ing. arch. Jaromír Veselák, Ing. Kamil Staněk – Dům Havránek – Plzeň, Na Výsluní
Hodnocení poroty
Porota shledává, že se jedná o opakovanou účast téhož návrhu v různých architektonických soutěžích a kvituje s povděkem, že dům z oblasti návrhu dospěl až k realizaci. Líbila se jednoduchost řešení, limitovaný počet použitých materiálů, zajímavé řešení osvětlení. Při realizaci však některé detaily (např. odvodnění) působí příliš robustním dojmem. Umístění stavby na pozemku je řešeno velice dobře. Tvar domu vtipně reaguje na stávající sklon terénu a velikost pozemku. Konstrukční detaily jsou zvládnuty na vysoké úrovni. Použití materiálu Rockwool bylo vhodné. Přes individuální návrh porota oceňuje, že řada prvků může sloužit jako inspirace pro další projekty. Dřevostavba má dobře řešené skladby obvodových konstrukcí a detaily. Porota oceňuje kombinaci lehké konstrukce s masivní vnitřní stěnou z nepálené hlíny. Budova je vybavena řízeným větráním s rekuperací. Porota dále oceňuje podrobné zpracování stavebně-energetického konceptu budovy a podrobného výpočtového hodnocení.
Odměna
Částka 20 000,-
Ondřej Stehlík, FA VUT Brno – ROTATING HOUSE
Hodnocení poroty
Porota oceňuje nápad kruhového řešení, koncepční problémy, které jsou s tímto řešením spojeny, ale nepřesvědčily porotu, že návrh byl dotažen do úrovně, která se požaduje jako obvyklé limity spojené s takovouto soutěží. Pohyblivost objektu je inspirativní, ale pravděpodobně není správně využita v souvislosti s návrhem vnitřních prostor. Užití HI-TECH porota považuje za přehnané - technika určuje, kdy se dům pootočí. Dispozici vnitřního prostoru považuje porota za nedotaženou. Porota shledává určitou disproporci mezi navrhovaným řešením a možnými problémy při realizaci. Porotě bylo líto, že koncepční řešení tohoto objektu bylo zpracováno velice zjednodušeně a že nápady nebyly podrobněji dopracovány. Doporučuje dále se zabývat touto koncepcí. Nevhodné je řešení obvodového pláště z lepených nosníků v kontaktu s vnitřním a vnějším prostředím, kdy se stávají významnými tepelnými mosty. Nedostatkem projektu je absence popisu konceptu energetického řešení budovy z hlediska vytápění, větrání a přípravy teplé vody.
Odměna
Částka 20 000,-
Arch. Jasan Burin, Arch. Marco Maio, Zdeněk Jiran – Soulad Bydlení s přírodou – „John Ruskin – Hnízdo pohody“
Hodnocení poroty
Projekt směřuje k vytváření jednotlivých sociálních buněk. Koncepce ve stavebnictví neobvyklá, avšak vycházející z historických archetypů. Splňuje požadavky na ekologičnost stavby. Dobrá a promyšlená kombinace přírodních materiálů. Z hlediska celkové estetiky - vizualizace zaostává za vlastními možnostmi, koncept však zaručuje možnost dalšího rozvoje. Reminiscence na domorodá obydlí může být přínosem pro novodobé konstrukce. Inspirace technologií tvaru balónů může dle názoru poroty dospět k sofistikovanějším tvarům a formám. Je to jeden z mála projektů, který přiznává své zdroje čerpání inspirace. Není podrobně specifikovaná technologie aplikace tepelných izolací na zakřivených površích z vnější strany v kontaktu se zeminou. Velice zjednodušený je popis koncepce technického řešení budovy z hlediska vytápění, větrání a přípravy teplé vody.