Přeskočit na obsah

Architecture and Power: The Palaces of Brasília/Záštita ČKA

Termín
1. - 30. 11. 2023
Čas
18:00 - 20:00
Kategorie
Výstava
Místo konání
Praha
Počet bodů
5

Anotace:

Výstava je součástí série aktivit zaměřených na posílení kulturní výměny mezi Brazílií a Českou republikou a aktivit na podporu akademické spolupráce s brazilskými institucemi. Plánované akce se budou zabývat aspekty moderní architektury a urbanismu v obou zemích, se zvláštním zaměřením na města Brasília a Zlín.

Záměrem výstavy je představit vizi architektury města Brasília a jejích paláců a vyzdvihnout je jako projev moci. Moc je chápána jako schopnost a možnost realizace, která se odráží ve výstavbě nového hlavního města Brasília. Moc je také spojena s podstatou demokratického právního státu, zhmotněnou například v palácích Palácio da Alvorada a Palácio do Planalto nebo budovách Nejvyššího federálního soudu a Národního kongresu, které byly postaveny pro přemístěné hlavní město. A konečně se moc projevuje v činnech, které ovlivňují a reprezentují kulturu, hodnoty a zásady země, které reprezentuje Palácio Itamaraty.

Realizace této výstavy vychází z rozsáhlého výzkumu, který byl proveden za účelem výběru dokumentů z veřejných i soukromých sbírek s cílem ilustrovat aspekty architektury Brasílie. Je založena na scénáři, který zobrazuje tři významné prvky epického příběhu stěhování brazilského hlavního města. Tyto prvky zahrnují kresby původních návrhů, fotografie z období výstavby a současné záznamy o architektuře.

Akce bude probíhat v Betlémské kapli v Praze od 1. listopadu do 1. prosince 2023, jejím smyslem je přispět k propagaci významu brazilského uměleckého a kulturního dědictví, reprezentovaného brazilskou architekturou a identitou.

Počet bodů v rámci CŽV: 5

Více informací