Digi/BIM Day ČKA
Videozáznam je dostupný po přihlášení na web ČKA zde.
V pátek 24. května se uskutečnil druhý Digi/BIM Day ČKA, který se zaměřil na aktuální otázky a výzvy spojené s digitalizací a metodou BIM v architektuře. Workshop byl organizován Pracovní skupinou (PS) Digitalizace České komory architektů a hybridně se jej zúčastnilo více než 40 osob.
Předseda PS Digitalizace Ing. Aleš Marek představil 10 tezí, které shrnují hlavní cíle a aktivity PS v oblasti digitalizace a BIMu. Byly mezi nimi například potřeba sjednocení a harmonizace právních a smluvních podmínek pro používání metody BIM, podpora vzdělávání a osvěty o BIMu nebo spolupráce s dalšími profesními organizacemi a institucemi.
Ředitel Odboru digitalizace a informačních systémů Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Ing. arch. Petr Klán předvedl na praktické ukázce Portál stavební správy, který bude sloužit jako jednotná platforma pro digitální stavební řízení od 1. července 2024. Portál umožní podávat a vyřizovat stavební povolení elektronicky, využívat digitální dokumentaci staveb a propojovat různé informační systémy státní správy.
Ing. Leoš Svoboda z Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) představil návrh zákona o informačním modelování staveb (BIM) (i ve vazbě na nový stavební zákon), který má stanovit základní pravidla a požadavky pro používání metody BIM v České republice. Zákon by měl napomoci k zvýšení kvality, efektivity a transparentnosti stavebního procesu a vytvořit podmínky pro rozvoj digitálního vystavěného prostředí.
M.A. Martin Kloda, člen PS Digitalizace, svým pohledem urbanisty představil stav a budoucí výzvy v oblasti digitalizace územního plánování.
Ing. arch. Miriam Muroňová, členka PS Digitalizace, na svých BIM projektech předvedla praktické využití virtuální reality, která umožňuje vizuální kontrolu navrhovaných prostorových dispozic i veřejného prostoru. Virtuální realita tak může sloužit nejen jako nástroj pro komunikaci s investory, uživateli a veřejností, ale také jako prostředek pro testování a optimalizaci návrhů.
V bloku praktických ukázek využití metody BIM v projekční praxi se představili Ing. arch. Tomáš Cirmaciu z AED project, a.s., se svými projekty Horáckého stadionu v Jihlavě a koncertní haly v Ostravě, Ing. arch. Šimon Prokop a Ing. arch. Lukáš Kurilla z Coding ARCH se svými přizpůsobenými digitálními nástroji „na klíč“, které použili například pro konstrukční řešení ostravské koncertní haly. Tyto příspěvky potvrdily, že je metoda BIM výhodná pro návrh, koordinaci, optimalizaci i realizaci složitých a náročných stavebních projektů.
Ing. Martin Řezáč z města Ostravy se podělil o svůj pohled na projekty v BIMu z pozice veřejného zadavatele a také o své zkušenosti se specifickými požadavky a výhodami metody BIM pro veřejné zakázky.
Každý blok konference byl doplněn diskuzí a zodpovídáním dotazů přítomných i vzdálených účastníků a pevně věřím, že Digi/BIM Day ČKA opět přispěl k šíření informací a zkušeností s digitalizací a metodou BIM mezi architekty. Záznam z konference bude k dispozici na webu ČKA v nejbližších dnech.
Ing. Aleš Marek
předseda PS Digitalizace
Akce je zařazena do programu Celoživotního vzdělávání ČKA a je ohodnocena 1 bodem.