Areál Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze – Ďáblicích
Popis
Architektonicko-urbanistická soutěž, kombinovaná, ideová a projektová, vyzvaná neanonymní, jednokolová
Vyhlašovatel: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Porotci nezávislí: Jiří Suchomel, Emil Přikryl, Mirko Baum, Aleš Burian, Monika Mitášová, Jiří Plos, Roman Koucký, Jan Kerel, Jan Sedlák
Porotci závislí: Jiří Pelcl, Petr Keil, Jindřich Smetana, Tomáš Macenauer, Danuše Ševčíková, Radek Kolařík, Marián Karel
Termín konání od 28.3.2003 do 30.5.2003
Ceny a odměny celkem: 180 000 Kč
Udělené ceny a odměny
1. cena – Josef Pleskot a spoluautoři
2. cena – Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
3. cena – Ladislav Kuba, Tomáš Pilař
Náhrada režijních nákladů: 750 000 Kč
Hodnocení poroty vítězného návrhu Josefa Pleskota a kol.:
Vítězný návrh je měřítkem úměrný okolní zástavbě. Budova se vůči okolí neuzavírá a svůj vnitřní život nezakrývá. Jasným způsobem vytváří požadovaný veřejný průchod z náměstí směrem k hvězdárně. Drobnou strukturou členění vytváří uvnitř své hmoty bohatou škálu venkovních prostor. Jako problematické hodnotí porota některé úzké a hluboké prostory mezi fasádami budovy a opěrnými zdmi.
Ačkoliv je vítězný návrh prezentován s velmi konkrétním dispozičním uspořádáním, umožňuje jeho hmotová koncepce další vývoj dle postupně upřesňovaných požadavků školy včetně změn velikosti stavebního programu. Sympatický labyrint vnitřních prostor odpovídá charakteru umělecké školy a nabízí pestré střídání různých prostředí.
Možnost etapizace je jednoznačně doložena. Její skutečná povaha bude předmětem dalšího zpracování.
Ocelový skelet budovy s uměřenými rozpony odpovídá provozním potřebám. Složitá hmota budovy je obalena obvodovým pláštěm s proměnlivým charakterem. Jeho provedení bude zřejmě technicky a finančně nadprůměrně náročné. Tato náročnost ale odpovídá povaze a významu budovy. Vzhledem k minimu jednoúčelových komunikačních ploch může být celkový obestavěný prostor budovy, a tím i její investiční náklady, uměřený.