Kašny na náměstí Republiky v Plzni
Popis
Architektonicko-výtvarná dvoukolová soutěž. V prvním kole ideová anonymní, ve druhém projektová neanonymní.
Vyhlašovatel: Statutární město Plzeň, zmocněný zástupce RNDr. Milan Svoboda - ředitel Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, Škroupova 5, 305 84 Plzeň, tel./fax: 378035000, 378035002, e-mail: svoboda@mmp.plzen-city.cz
Sekretář soutěže: Ing. Lenka Kleinová - Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, Škroupova 5, 305 84 Plzeň, tel./fax: 378 035 023, 378 035 002, e-mail: kleinova@mmp.plzen-city.cz
Předmět soutěže: Předmětem soutěže je zpracování návrhu výtvarného a architektonického řešení tří kašen, které budou umístěny v jihozápadním, jihovýchodním a severovýchodním rohu centrální plochy náměstí Republiky (dále jen „kašny“).
Porota
Závislí porotci
- : Ing. arch. Anna Hostičková, Ing. Miroslav Kalous, Mgr. Karel Syka
Nezávislí porotci
- : Akad. arch. Jan Kerel, Doc. PhDr. Jiří Kotalík, CSc., Ing. arch. Roman Koucký, Ing. arch. Zdeněk Rychtařík
Závislí náhradníci poroty: Ing. arch. Miroslava Břízová, Mgr. Marcela Krejsová, Ing. Petr Náhlík
Nezávislí náhradníci poroty: Mgr. Ludmila Drncová, Ing. arch. Ludvík Grym, JUDr. PhDr. Jiří Plos
Termíny konání:
- 1. kolo: 19. 5. 2004 - 1. 9. 2004
- 2. kolo: 19. 10. 2004 - 7. 2. 2005
Počet přihlášených návrhů: 42
Návrhy postupující do 2. kola:
- návrh č. 10 - Petr Jehlík
- návrh č. 15 - Ondřej Císler
- návrh č. 17 - Roman Koranda, Alena Hýblová
- návrh č. 25 - Vladimír Mašinský, Lenka Slívová, Ondřej Rys
- návrh č. 39 - Tomáš Král
Ceny:
1. cena
- (100 000,- Kč) - Ondrej Cisler
2. cena
- - nebyla udělena
3. cena
- (2x 80 000,- Kč)
- Vladimír Mašinský, Lenka Slívová, Ondřej Rys
- Roman Koranda, Alena Hýblová
Závěrečné hodnocení vítězného návrhu
Porota konstatovala, že vítězný návrh nejlépe splnil zadání a vyhověl všem hodnotícím kritériím stanoveným pro druhé kolo soutěže. Porota vysoce ocenila zejména skutečnost, že autor se úspěšně vypořádal s náročným historickým kontextem náměstí a vytvořil zde prostorové, hmotné objekty kašen a symbolických soch plnících zároveň funkci chrličů vody. Jejich lapidární objemy spojují sochařský a architektonický přístup a nápaditým způsobem propojují současnost s tradicí. Tato návaznost je zřejmá z odkazu na abstrahované symboly městského znaku – heraldické figury velblouda, chrtice a anděla, revokací tradice monumentálních odlitků realizovaných ve Škodových závodech či opakováním principu černé a zlaté barvy uplatněné na mariánském morovém sloupu. Autor volil promyšlené tvarové a materiálové řešení, které je elegantní noblesní. Zlacení podtrhuje výjimečnost děl, kvalitu jejich povrchu a invenčním způsobem pracuje s proměnlivostí světelných a optických kvalit. Působivost děl tak neztrácí na své atraktivnosti ani v noci či v zimě, kdy jsou kašny vyřazeny z provozu a plní funkci monumentálních dominant nároží náměstí. Významná je též skutečnost, že navrhované objekty spolu vzájemně komunikují a vůči gotické katedrále přitom zůstávají v subdominantním postavení.
Porota oceňuje, že autor vítězného návrhu se nejlépe ze všech soutěžících dokázal vyrovnat s již danou podobou dláždění a svůj záměr citlivě integroval do uvažovaného porfyrového povrchu.
Porota konstatuje, že vítězný návrh je zároveň i návrhem realizačně nejlacinějším, jednoduše realizovatelným a provozně nenáročným, což potvrdily shodně i expertizy přizvaných znalců poroty. Návrh nenárokuje složité a drahé technologické servisní zařízení. Profesionální prezentace návrhu porotu přesvědčila o reálnosti jeho dalšího rozvoje směrem k realizaci. Porota je přesvědčena o tom, že vítězný návrh obohatí plzeňské náměstí o současné dílo na úrovni dnešní doby, které je kvalitní, osobité a svým způsobem ojedinělé a které bude dobrou vizitkou města i krokem k rehabilitaci a oživení tohoto výsostného veřejného prostoru.
Zde si můžete stáhnout protokol o soutěži